Jej wysokość roszpunka (też roszponka) - księżniczka wśród warzyw. Roszponka: na pierwszy rzut oka niepozorna, podobna do sałaty. Tak naprawdę jednak to roślina, która zasługuje na uwagę, choćby z uwagi na wielokrotność nazw. Jedną z nich jest roszpunka warzywna, co przywodzi na myśl bohaterkę bajki, długowłosą księżniczkę Roszpunkę, uwięzioną w wieży.
Znana roślina nigdzie uwięziona nie jest, a wręcz przeciwnie: zyskuje na popularności jako składnik wielu potraw oraz produkt używany na surowo do sałatek.
Roszpunka jadalna to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny kozłkowatych, pochodząca z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Jest uprawiana w naszym kraju, występuje też w formie dzikiej. Składa się z łodygi, liści i kwiatów, które przekształcają się w owoce: są one małe i nieco spłaszczone. Liście są delikatne, lekko wydłużone, tworzą niewielkie rozetki.
Zastosowanie roszponki jadalnej
Roszponka jadalna znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Ma delikatny smak z lekko orzechową nutą, a wszystko za sprawą olejków eterycznych, jakie zawiera. Wykorzystywane są przede wszystkim liście, które dodaje się do sałatek. Jest ona składnikiem wielu potraw, nadając im delikatnego smaku.
Gdzie i w jakiej formie kupić roszponkę?
Roszponkę można kupić w markecie albo sklepie z warzywami. To warzywo nietrudno spotkać również na bazarach. Dostępna jest świeża, kupowana w pęczkach na sztuki albo w opakowaniu. Zwykle występują dwa rodzaje roszponki: o liściach jaśniejszych, lekko podłużnych oraz ciemniejszych, małych. Jeśli zależy nam na roszponce aromatycznej, wybierajmy tą o jak najciemniejszych liściach. Ten rodzaj warzywa z powodzeniem możemy uprawiać we własnym ogrodzie. Nasiona można zakupić w dowolnym sklepie ogrodniczym. Roszponka może być hodowana w ziemi lub doniczce. Wybierajmy miejsca częściowo nasłonecznione. Bardzo ważne jest regularne wyrywanie chwastów, aby warzywo mogło swobodnie rosnąć. Roszponkę możemy przechowywać w lodówce ale aby zachowała kruchość i aromat niezbędne jest spakowanie jej w foliową torebkę. Warto regularnie doglądać warzywa, aby nie straciło świeżości, zanim je wykorzystamy.
Co zawiera roszponka? Czy jest zdrowa?
Roszponka jest warzywem bardzo zdrowym, wykazującym pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Zawiera witaminę A, C, witaminy z grupy B oraz sole mineralne. Jest bogatym źródłem żelaza, miedzi, manganu, cynku, potasu oraz wapnia. Zaleca się spożywanie jej w celu zwiększenia odporności organizmu, stanach osłabienia. Roszponka pozwala na złagodzenie dolegliwości miesiączkowych, działa kojąco na układ nerwowy oraz wspomaga pracę układu pokarmowego.
Produkt ten poleca się diabetykom: roszponka posiada bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu powoli podnosi poziom cukru we krwi. Jest niskokaloryczna, więc z powodzeniem mogą ją włączyć do swojego menu osoby dbające o linię.
Gdzie i jak wykorzystać roszponkę?
Roszponka w kuchni staje się głównym składnikiem wielu sałatek. Doskonale komponuje się z serem białym i pomidorami, jak również paluszkami krabowymi, makaronem i świeżym ogórkiem. Z kolei prosta sałatka z roszponki i pomidorków cherry jest znakomitym dodatkiem do obiadu: ziemniaków i porcji mięsa.
W wielu pizzeriach możemy spotkać również ciekawe propozycje z roszponką. Gotowa pizza jest posypywana liśćmi, przez co smak potrawy jest delikatniejszy, a sama pizza: bardziej aromatyczna. Roszponka doskonale komponuje się z pizzą wegetariańską ale dodawana jest także do tej z kurczakiem czy tuńczykiem. Świetnie pasuje do dań z makaronem w tym tradycyjnego spaghetti, spaghetti carbonara, makaronu z łososiem i sosem beszamelowym oraz wielu innych kompozycji.
A może bardziej awangardowo?
Wielbiciele ciekawych połączeń smakowych koniecznie powinni wypróbować przepis na kolorową sałatkę z roszponką. Poza nią składnikami są arbuz i ser kozi. To nietypowe zestawienie smakowe pozwala nam na cieszenie się słodyczą arbuza, słonym smakiem sera oraz lekką, orzechową nutą roszponki. Kolejna tego typu propozycja to połączenie roszponki, sera feta, pomidorków koktajlowych i.. gruszki. Smaki doskonale się przenikają i uzupełniają. Jeszcze odważniej? W takim razie zestawmy pieczarkę i roszponkę ze słodką nutą mandarynki. Wrażenia smakowe i zachwyt gości gwarantowane! Roszponka doskonale komponuje się z większością sosów, w tym z dresingami na bazie majonezu, jogurtu czy oliwy z oliwek. W przypadku sosów gęstych pamiętajmy, aby dodać je tuż przed podaniem, aby liście roszponki pozostały kruche i smaczne. Roszponkę można również dodawać do farszu, na przykład na naleśniki czy do pierogów. Wyjątkowo lubią ją wegetarianie, ponieważ sprawdza się jako dodatek do masy na jarskie kotleciki: z ciecierzycą, soczewicą lub pieczarkami. Poza tym, roszponka ze względu na kształt i wielkość liści doskonale nadaje się do dekorowania potraw: dań mięsnych, sałatek czy zup.
Jak widać, warzywo to spełnia się w swojej roli: głównej w każdej sałatce lub składnika dodatkowego w pizzy czy makaronie. Niestety, dziko rosnąca roszponka zagrożona jest wymarciem. Warto więc korzystać z odmiany uprawnej, która z pewnością wzbogaci smakiem i aromatem nasze potrawy.