Przetwory domowe na zimę - podstawowe zasady

Przetwory domowe na zimęPrzetwory domowe na zimę

Skarby zamknięte w słoikach przechowywane w spiżarni posiadają niezmienny, tradycyjny i pełen smaku klimat. Wielowiekowe przepisy przekazywane ustnie od naszych babć są do dzisiaj rzetelnie pielęgnowane. Jakie są generalne zasady, o których należy pamiętać robiąc przetwory na zimę?

  1. Po pierwsze syrop na konfitury przygotowujemy rozpuszczając cukier w wodzie, który wsypujemy partiami, jednocześnie cały czas do mieszając oraz na koniec doprowadzając go do wrzenia. Używamy wody najwyższej jakości, a więc źródlanej. Na sam koniec należy pamiętać o zebraniu szumowin.
  2. Po drugie należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno zalewać warzyw i owoców umieszczonych w zimnych słoikach gorącą zalewą, ponieważ może to spowodować popękanie słoików. Jak temu zaradzić? Najlepiej takie warzywa lub owoce wyparzyć wrzątkiem a później osuszyć lub umyte wstawiamy na chwilę do piekarnika.
  3. Po trzecie generalną zasadą przygotowania kompotów ze świeżych owoców polega na tym, że podlegają one procesowi pasteryzacji. Na czym polega pasteryzowanie? Pasteryzowanie polega na gotowaniu nie do końca zakręconych weków w garnku wypełnionym gorącą wodą, od wysokości nieco ponad ? słoików. Słoiki bezwzględnie muszą stać na ściereczce. Słoiki podczas gotowania mogłyby się potłuc lub stykać ze sobą, więc ta ściereczka ma je przed tym chronić. Na koniec należy pamiętać, że słoiki należy szybko wyjąć z wody, tak aby umieszczone w nich skarby się nie rozgotowały.
  4. Po czwarte można według uznania stosować się do takiej oto metody: zimne słoiki wypełniamy zimnymi przetworami i wstawiamy je do letniej wody, aby podgrzewać je w kotle lub dużym garnku z przykrywką. Na koniec zaraz po wyjęciu należy je dokręcić i ostudzić.
  5. Po piąte marynaty z zalewą o dużej zawartości octu można rozlewać do gorących i wyparzonych wcześniej słoików, które następnie szybko zakręcamy i na koniec stawiamy je do góry dnem. Taka zasada dotyczy również dżemów i konfitur z dużą zawartością cukru oraz owoców w spirytusie, które również nie wymagają pasteryzacji.
  6. Po szóste przetwory powinniśmy przechowywać w ciemnym miejscu, bowiem nie zmienią wtedy swojego koloru.
  7. Po siódme należy pamiętać, że owoce i warzywa powinniśmy obierać nożem ze stali nierdzewnej. W trakcie przygotowywania powideł, najpraktyczniej mieszać je należy drewnianą łyżką. Dlaczego tak ważna jest odpowiednia obróbka i odpowiedni sprzęt kuchenny? Dlatego, iż te zabiegi pomagają nam w zachowaniu odpowiedniej czystości co w konsekwencji hamuje rozwój drobnoustrojów, które powodują psucie produktów.
  8. Po ósme zbierane składniki powinny być najwyżej jakości jeśli chodzi o ich wartość odżywczą i świeżość. Zbieranie ich powinno odbywać się nie w porze deszczowej lecz tylko w dni pogodne a najlepiej przed południem, kiedy nie są przegrzane słońcem, ale już są obeschnięte z rosy. Warzywa i owoce powinny być dojrzałe, ale nie przejrzałe (suche).

Na zakończenie chcę powiedzieć, że jest wiele różnych zasad dotyczących przygotowania weków. Jeśli chodzi o mnie, to ja rozlewam gorące konfitury, dżemy czy powidła do wyparzonych wrzątkiem słoików. Następnie wycieram do sucha brzegi słoików i zakręcam je wyparzonymi przykrywkami. Na koniec delikatne poruszam słoikiem i dokręcam do końca przykrywkę, która powinna wydać charakterystyczne syknięcie i odstawiam słoik do góry dnem, do czasu ostudzenia.