Gatunków orzechów jest tak wiele, że nietrudno znaleźć ten, który smakuje nam najbardziej. Rodzajem wyjątkowo popularnym są orzechy włoskie, które są nie tylko smaczne ale i bardzo zdrowe.
Kilka słów o orzechu włoskim
Orzech włoski to drzewo liściaste, występujące powszechnie wielu regionach Europy, w tym w naszym kraju. Wielu z nas posiada go w swoim ogrodzie i może cieszyć się dostępem do zdrowych i smacznych orzechów. Dojrzały owoc to stwardniała łupina, która skrywa jadalne jądro, zwane przez nas? orzechem włoskim. Co ciekawe, cennym surowcem zielarskim są praktycznie wszystkie części drzewa: kora, liście, łupiny oraz same owoce. My oczywiście najbardziej znamy owoce: smaczne, lekko tłuste orzechy, które jemy jako przekąskę lub wykorzystujemy do przygotowania wielu potraw. Orzechy przechowujemy w łupinach, składując je w ciemnym miejscu, najlepiej w dużym słoiku lub pojemniku, zabezpieczając przed wilgocią.
Właściwości orzechów włoskich
Orzechy włoskie mają wiele cennych właściwości, dzięki czemu wykazują pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu. Są uważane za ważny składnik w zdrowej diecie ze względu na zawartość witamin, mikro- oraz makroelementów.
Odchudzanie i zdrowa sylwetka
Wśród wad orzechów włoskich zazwyczaj wymienia się fakt, że są kaloryczne. Owszem, to prawda ale poza tym są bardzo zdrowe. Nie są to bowiem puste kalorie ale wiele wartościowych składników, w tym białko i zdrowe tłuszcze. Orzechy sprzyjając odchudzaniu pod warunkiem, że nie jemy ich wiele. Dzięki zawartości błonnika są syte, więc szybciej i na dłużej zapewniają nam brak ataków wilczego głodu. Co ciekawe, pozytywne działanie orzechów będzie widoczne już po spożyciu dziennie niewielkiej ich ilości, wynoszącej około 40 gramów.
Serca i układ krążenia
Orzechy włoskie składnikiem polecanym zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu chorób serca oraz układu krążenia. Ich jedzenie sprawia, że rozszerzają się naczynia wieńcowe, co usprawnia przepływ krwi. Działają przeciwzapalnie, zmniejszają ryzyko tworzenia się zakrzepów, obniżają poziom złego cholesterolu. Orzechy przyczyniają się też do podniesienia odporności organizmu oraz są stosowane w profilaktyce nowotworów. Jedzenie orzechów zmniejsza również ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz choroby pęcherzyka żółciowego.
Mózg i układ nerwowy
Orzechy włoskie zawierają witaminy, w tym witaminę A, C, E oraz K, są źródłem białka, żelaza, wapnia, fosforu, magnezu i potasu. Zawartość żelaza chroni nas przed anemią. Na uwagę zasługuje też fosfor, gdyż wpływa pozytywnie na pracę mózgu, dlatego jedzenie orzechów zalecane jest osobom, które wykonują pracę umysłową ale i uczniom czy studentom. Zawierają także kwas foliowy, dlatego polecane są także przyszłym mamom. Mężczyźni z kolei powinni jeść orzechy ze względu na ich pozytywny wpływ na zdolności rozrodcze. Udowodniono, że spożywanie orzechów podnosi jakość nasienia i tym samym zwiększa szansę na zapłodnienie.
Pielęgnacja skóry
Orzechy posiadają także właściwości antybakteryjne, skutecznie zapobiegają nadmiernemu poceniu się. W celu zmniejszenia kłopotliwej potliwości przygotowujemy napary z orzechów, a dokładniej z liści oraz łupin, w których moczymy stopy lub nacieramy miejsca, które nadmiernie się pocą. Napar możemy dodawać również do kąpieli, działa bowiem kojąco na skórę, doskonale razi sobie z wszelkimi podrażnieniami. Ponadto, jest skuteczny w leczeniu żylaków, w tym żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Płukanki z orzechów wykazują bowiem działanie przeciwzapalne oraz skutecznie zapobiegają krwawieniom ze zmian żylakowych. Leczniczy odwar ma właściwości przeciwbiegunkowe. Używany jest do płukania gardła i całej jamy ustnej oraz przemywania skóry. Jest skuteczny w przypadku uporczywego trądziku. Orzechy sprzyjają również utrzymaniu młodego wyglądu poprzez opóźnianie procesów starzenia się skóry.
Pielęgnacja włosów
Z kolei owoce wykorzystywane są do przygotowywania płukanki kosmetycznej. Wykorzystuje się ją do naturalnego farbowania włosów na kolor lekko kasztanowy. Wyciąg z orzecha dodawany jest do wielu szamponów do ciemnych włosów. Kosmetyki te podtrzymują kolor farbowanych włosów i podkreślają kolor naturalnych kosmyków. Wyciąg z orzecha zapobiega również przetłuszczaniu się skóry włosy i niweluje problem łupieżu.
Kto powinien uważać na orzechy włoskie?
Mimo wszechstronnych właściwości orzechów, spożywania ich powinny unikać osoby, mające tendencję do tworzenia się kamieni nerkowych. W orzechach zawarte są bowiem szczawiany, które zaostrzają dolegliwości.
Orzechy włoskie w kuchni - możliwości zastosowania
Orzechy włoskie najczęściej spożywamy na surowo, rozłupywane tuż przed spożyciem. To smaczna przekąska, będąca alternatywą dla chipsów i słodyczy. Orzechy można siekać, mielić, ucierać, prażyć. Doskonale smakują w połączeniu z innymi gatunkami. Orzechy można wykorzystywać do przygotowywania dań na słodko, w tym ciast, ciasteczek, babeczek lub jako dekorację do posypywania gotowych deserów. Warto wypróbować przepis na tarte z orzechami, przekładaniec z orzechami i masą kajmakową, babeczki orzechowe czy wafle z kremem orzechowym. Doskonale smakują w połączeniu z serkiem jako pasta do kanapek lub nadzienie do naleśników. Są idealne także do dań na słono. Sprawdzają się jako farsz do pierogów, na przykład w połączeniu ze zdrową kaszą gryczaną.
Warto je dodawać również do sałatek, na przykład do kompozycji z sałaty lodowej, groszku, cukinii i papryki. Posiekane orzechy możemy z kolei wykorzystywać do panierowania mięsa, w tym filetów z kurczaka, schabu czy polędwiczek. Jeśli chodzi o dekorowanie potraw, orzechy doskonale nadają się do posypywania sałatek i zup. Dodają im ciekawego smaku i elementu chrupkości.