Coraz częściej na naszych talerzach goszczą egzotyczne, przez lata nieznane w naszym kraju warzywa i owoce. Wszyscy zachwycają się ich walorami smakowymi oraz prozdrowotnymi właściwościami, dopóty dopóki moda na jeden egzotyczny produkt spożywczy nie zostanie wyparta przez kolejną dietetyczną nowinkę. Tymczasem na naszym rodzimym podwórku łatwo dostępnych jest wiele warzyw i owoców, z których licznych zalet często nie zdajemy sobie sprawy.
Jednym z takich niedocenianych warzyw jest bez wątpienia kalafior, który ze względu na jego zalety moglibyśmy bez wahania nazwać księciem wśród warzyw. Przyjrzyjmy się bliżej temu niepozornemu warzywu, aby dowiedzieć się, dlaczego właśnie kalafior zasłużył sobie na to zaszczytne miano.
Nieocenione źródło witamin i mikroelementów
Kalafior pojawił się na terytorium Polski już w XVI w. i od tamtej pory na stale zagościł na naszych talerzach. Obecnie jest on uprawiany na terenie całego kraju. Należy on do rodziny kapustnych i jest rośliną jednoroczną o niewielkich wymaganiach glebowych. Jego różyczki mają kolor biały, jednak niewielu z nas wie, że uprawia się również kalafiory z kwiatostanami w innych odcieniach - kremowym, zielonym, pomarańczowym, a nawet fioletowym. Warzywo to jest źródłem doskonale przyswajalnych witamin: kompleksu witamin z grupy B, witaminy A, C, E oraz K. Kalafior zawiera również prawdziwe bogactwo mikroelementów: magnezu, sodu, potasu, żelaza, manganu, fosforu, wapnia, jodu oraz cynku. Wśród jego licznych atutów wymienić należy również niską kaloryczność - 100 gramów kalafiora to tylko 25 kcal, dzięki czemu warzywo to jest wręcz wymarzone dla osób pragnących bez wysiłku zrzucić zbędne kilogramy.
Zdrowy układ pokarmowy
Kalafior wywiera niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Przede wszystkim jest niezwykle bogaty w błonnik pokarmowy, dzięki czemu reguluje perystaltykę jelit, zapobiegając uporczywym zaparciom. Niestety kalafior, jak większość warzyw z rodziny kapustnych, wykazuje tendencję do wywoływania wzdęć, dlatego warto łączyć go z takimi przyprawami jak kminek, koper, imbir czy też majeranek, gdyż skutecznie zneutralizują one dyskomfort trawienny po spożyciu kalafiora. Z pewnością częste spożywanie tego warzywa powinno wejść w nawyk osobom borykającym się z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Kalafior zawiera w swoim składzie związek chemiczny o nazwie Glucoraphanin, który nie tylko działa ochronnie i osłonowo na błony śluzowe, ale oprócz tego wykazuje właściwości bakteriobójcze, zwalczając bakterie z rodzaju Helicobacter pylori, które przyczyniają się do powstawania oraz rozwoju owrzodzeń.
Kalafior leczy raka?
Naukowcy od wielu lat bacznie przyglądają się innemu unikatowemu składnikowi, który możemy znaleźć w kalafiorze - chodzi o sulforafan, który aktywnie zwalcza już istniejące komórki rakowe oraz zapobiega ich rozrostowi i rozprzestrzenianiu się ognisk nowotworowych na inne narządy. Osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi powinny bez wątpienia zaprzyjaźnić się z tym niepozornym warzywem. Sulfaron pomaga także w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi oraz przyczynia się do znacznego złagodzenia objawów autyzmu.
W jakiej formie jeść kalafior?
Wielu osobom kalafior kojarzy się wyłącznie z rozgotowanym warzywem o mało wyrazistym smaku podawanym jako dodatek do tradycyjnego polskiego obiadu składającego się z mięsa oraz ziemniaków. Tymczasem wystarczy przyrządzić kalafior w odpowiedni sposób, tak, aby uniknąć jego rozgotowania, a znacznie zyska on na walorach smakowych i może stanowić bazę wielu różnorodnych potraw. Może on zostać podany w formie przepysznych klopsików, które z powodzeniem zastąpią mięso czy też rybę. Wegetarianie oraz weganie z pewnością pokochają jarską wersję curry na bazie właśnie kalafiora. Rozgrzewająca zupa kalafiorowa idealnie sprawdzi się w chłodne, zimowe dni. Z kolei pieczony z dodatkiem aromatycznych przypraw kalafior może być serwowany jako oryginalna przekąska podczas spotkań towarzyskich.
Jak widać, kalafior zdecydowanie zasłużył sobie na miano księcia wśród warzyw. Poza licznymi właściwościami prozdrowotnymi odznacza się on niezaprzeczalnymi walorami smakowymi i może być serwowany na wiele sposobów, wśród których każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Warto zatem wrócić do korzeni i znów wprowadzić kalafiora do naszego codziennego jadłospisu.