W dobie zdrowego odżywiania na znaczeniu zyskują kasze: smaczne, zdrowie i bardzo sycące. Jedną z najbardziej popularnych jest kasza kuskus, pochodząca z Afryki: drobna i delikatna w smaku, idealna do dań na słodko i słono, zdrowa i łatwa w przygotowaniu. Dlaczego warto jeść kaszę kuskus i jak ją wykorzystać w kuchni?
Kasza kuskus
Delikatna kaszka kuskus powstaje z twardej pszenicy durum, co czyni ją podobną do makaronu. Wywodzi się z kuchni afrykańskiej, a dokładniej z północnej i zachodniej części tego kontynentu. Samo słowo "kuskus" oznacza w języku arabskim rozbijać, tłuc, co odnosi się do procesu otrzymywania kuskusa. Stanowi ona bowiem materiał, jaki powstaje w procesie mielenia tego zboża. Jest znana już od ponad 5 tysięcy lat. Co ciekawe, stanowi symbol szczęścia i bogactwa. Kasza kuskus ma ziarenka o średnicy około 1 milimetra. Przez jednych uważana jest za kaszę, przez innych zaś za jeden z gatunków makaronu. Niemniej jednak kasza kuskus posiada wiele cennych właściwości, które - bez względu na o, jak ja zaklasyfikujemy - przesądzają o jej popularności.
Właściwości i wartości odżywcze kaszy kuskus
Kuskus zawiera bardzo duże ilości białka, przez co ceniony jest przez osoby, stosujące dietę bezmięsną. Tego składnika jest w kuskusie około dwukrotnie więcej niż w tej samej porcji białego ryżu! Ponadto, zawiera wiele wapnia i nieco mniej błonniku niż inne kasze. Jego zaletą jest niewielka zawartość tłuszczu, dzięki czemu kuskus jest wyjątkowo lekkostrawny. To doskonała propozycja dla osób, borykających się z problemami ze strony układu pokarmowego, w tym nieżytem żołądka. Kuskus jest źródłem witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, tak cennego dla pań, spodziewających się dziecka. Jego spożywanie zaleca się także małym dzieciom, którym stopniowo rozszerzamy dietę. Warto włączyć ją również do jadłospisu, gdy jesteśmy na diecie, nie tylko zapewni odpowiednią ilość białka ale i zapobiegnie przybieraniu na wadze.
Jak przygotować porcję kaszy kuskus?
Kaszkę kuskus przygotowuje się szybko i prosto. Dobry kuskus powinien być sypki, dlatego podczas gotowania należy pamiętać o kilku kwestiach. Porcję kaszy zalewamy wodą i dodajemy nieco tłuszczu, aby ziarenka się nie skleiły. Proporcja kuskusa i wody powinna być mniej więcej taka sama. Ziarna możemy dowolnie zabarwić, na przykład na żółto, dodając nieco kurkumy lub curry albo czerwono, z dodatkiem papryki w proszku (słodkiej lub ostrej). Gdy woda zacznie wrzeć, zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy na około 5 minut, czekając aż kuskus wchłonie jak najwięcej wody. Następnie kaszę można dowolnie wykorzystywać, dodając do niej ulubione produkty.
Kaszka kuskus idealna dla zapracowanych!
Zalety kaszy kuskus docenia wiele osób zapracowanych, którzy potrzebują smacznych i zdrowych posiłków, a nie mają czasu na długie ich przygotowywanie. Kasza kuskus jest dla nich idealnym rozwiązaniem, ponieważ potrawy z jej zawartością przyrządza się niezwykle szybko, są smaczne również następnego dnia, więc z powodzeniem możemy przygotować wieczorem i rano zabrać ze sobą do pracy. Jakie potrawy możemy przygotować z kaszy kuskus? Praktycznie wszystkie, od smacznych sałatek po słodkie dania z kaszy z dodatkiem ulubionych owoców. Następnie zamykamy je w estetycznym pojemniku i zabieramy ze sobą do biura. Możemy je spożywać na zimno lub pogrzać w firmowej mikrofalówce.
Przepisy na dania z kaszą kuskus
Kasza kuskus z uwagi na swój delikatny smak może być wykorzystywana w różnorodnych przepisach. Kaszka kuskus jest świetna na szybki obiad. Porcja kaszy w połączeniu z mięsem oraz sałatką stworzy zdrowy i pełnowartościowy posiłek, doskonale zastępując tradycyjne ziemniaki. Kaszka może być wykorzystywana również do przygotowywania gołąbków oraz nadziewania warzyw, w tym pomidorów, papryki czy cukinii, doskonale zastępując ryż lub nadzienie mięsne w przypadku dań wegetariańskich. Można ją dodawać do zup, w tym do zdrowego i sycącego krupniku czy zupy pomidorowej, zamiast ryżu.
Kuskus jest też doskonałym dodatkiem do ciasta do wypieku domowego chleba. Kasza rewelacyjnie pasuje do sałatek. Warto dodać do niej kolorową paprykę, pomidory, oliwki, ser żółty oraz wędlinę lub rybę, na przykład wędzonego łososia. Do pracy idealnie nada się sałatka z grillowanym kurczakiem, brokułami i sosem jogurtowym. Będzie doskonała zarówno na ciepło, jak i na zimno. Kuskus podawajmy również z gotowanymi lub blanszowanymi warzywami. Z powodzeniem można gotować go na parze, razem z innymi daniami, na przykład rybą. Pamiętamy, aby ziarenka się nie sklejały, dodajmy do kuskusa nieco oleju, oliwy lub roztopionego masła. Doskonale komponuje się z daniami na słodko, w tym z deserami. Kaszką można zastępować ryż i podawać ją z prażonymi jabłkami i cynamonem. To ciekawy pomysł na ciepłą kolację. Można go też podać z truskawkami i twarogiem: danie nadaje się zarówno na letni obiad, jak i przekąskę.
A kasza kuskus na deser? Doskonale komponuje się z różnymi owocami, w tym z truskawkami, malinami, jagodami czy brzoskwiniami. Masz ochotę na szybki deser z kuskusem? Ugotowaną porcję kaszki układaj warstwowo w pucharku razem z serkiem mascarpone lub twarożkiem waniliowym, dodaj ulubione owoce, posyp cukrem i… gotowe!