Jagody goji - właściwości, przepisy, cena, uprawa

Jagody gojiO jagodach goji słyszała zapewne każda z nas, która chciała pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie wszyscy jednak wiemy, jak naprawdę wiele właściwości mają te owoce oraz w jaki sposób najlepiej je wykorzystać.

Kuzynka wilczej jagody

Jagody goji znane są ze swoich właściwości odchudzających, wiele kobiet stosuje je w celu pozbycia się zbędnych kilogramów. Warto jednak dowidzieć się skąd pochodzą te owoce oraz jakie inne własności posiadają. Jagody goji są bowiem owocami rośliny o nazwie kolcowój chiński (Lycium chinense), który jest spokrewniony z wilczą jagodą, nazwa Goji to nazwa w ofercie handlowej. Owoce są w smaku lekko pikantne, słodkawe, nieco przypominają suszone owoce żurawiny. W medycynie naturalnej wykorzystywane są od ponad 2500 lat, najpierw w Azji, a dokładniej w Chinach, a następnie w innych krajach, w tym również w Polsce.

Właściwości jagód goji

Owoce goji działają dość wszechstronnie: obniżają poziom cholesterolu oraz zapobiegają chorobom serca poprzez wzmacnianie tego organu oraz regulowanie jego pracy. Regulują również ciśnienie krwi, zapobiegają w ten sposób nadciśnieniu. Jagody goji oczyszczają wątrobę oraz usprawniają proces trawienia. Ponadto chronią wzrok dzięki zawartości karotenoidów oraz luteiny. Zapobiegają chorobom plamki żółtej oraz zachorowaniu na zaćmę. Nie da się jednak ukryć, że jedną z najcenniejszych właściwości jagód jest ich działanie antynowotworowe. Co ciekawe spożywanie tych owoców może również przyczynić się do zahamowania rozrostu komórek rakowych. Ponadto, owoce te zawierają sporą ilość witaminy C, co sprawia, że wzmacniają odporność ale i pozwalają nam szybciej zregenerować organizm po chorobie, czy to zwykłej grypie, czy poważniejszym schorzeniu. Obniżają również poziom cukru we krwi. To jednak nadal nie wszystko. Owoce te są cenne ze względu na zawartość białka, aminokwasów ale i witamin z grupy B. Zawierają też wapń, selen, fosfor oraz spore ilości żelaza. Owoce goji pozytywnie wpływają również na płodność, usprawniają funkcje seksualne, szczególnie u mężczyzn. Udowodniono ich pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiają koncentrację oraz nastrój. Pozwalają również na skuteczny wypoczynek po długotrwałym stresie.

Gdzie kupić jagody goji?

Goji kupimy w wielu sklepach oraz w Internecie, cena suszonych jagód to około 40-60zł za kilogram. Dzienna porcja do 5-10 gramów jagód dla osoby dorosłej. Owoce nie są oczywiście najtańsze ale długa lista cennych własności z pewnościom przekona nas do zakupu. Niewielka dobowa dawka sprawi również, że zakupione opakowanie starczy nam na długo. Gotowe specyfiki z dodatkiem jagód dostaniemy w aptece.

Uprawa jagód goji

Z pewnością wiele osób ucieszy fakt, że kolcowój pospolity, zwany również chińskim można hodować we własnym ogrodzie lub na działce. Roślina jest mało wymagająca, dobrze znosi chłody, ziemia powinna być zaś przepuszczalna i dość żyzna, a miejsce nasłonecznione. Wiosna warto ją przycinać. Owoce otrzymamy w drugim, maksymalnie trzecim roku od posadzenia.

Jagody goji i ich zastosowanie w kuchni - przepisy

Mając na uwadze dzienna dawkę jagód, możemy zastanowić się nad tym, jak wprowadzić je do swojej diety. Ich ciekawy smak sprawia, że z powodzeniem stają się składnikiem wielu pysznych potraw. Dodawajmy je spokojnie, w niewielkich ilościach. Doskonale smakują jako dodatek do smacznego śniadania, na przykład jogurtu, płatków z mlekiem czy sałatki owocowej. Możemy posypać nimi również deser: lody, galaretkę, musy czy kremy. Wiele osób oczywiście podjada je jak inne suszone bakalie. Z powodzeniem możemy dodawać je do potraw mięsnych, w tym sosów ale i dań jarskich, np. sałatek czy zapiekanek. Warto dodawać goji także do potraw z owoców na ciepło, w tym zupy owocowej czy kompotów. Z kolei gotowane jagody są doskonałym pomysłem na przygotowanie zdrowej herbaty. Spotkamy je również w wielu gotowych preparatach, w tym suplementach, wspomagających odchudzanie. Jagody wykorzystywane są oczywiście do produkcji różnych napojów, w tym soków, win czy zdrowotnych nalewek.

Nalewka z jagód goji

Nalewkę przygotowujemy poprzez namoczenie około 50 gram jagód w wódce (potrzebujemy jej około pól litra). Całość odstawiamy na około 2 miesiące, codziennie mieszamy naczyniem. Po tym czasie nalewkę filtrujemy, dosładzamy niewielką ilością miodu i możemy cieszyć się smacznym napojem z wieloma właściwościami zdrowotnymi. Najlepiej pić ją na czczo, przed posiłkiem.

Jagody goji - czy trzeba na nie uważać? Przeciwwskazania

Wiemy już, jakie działanie mają jagody, gdzie je kupić i jak spożywać. Czy są więc jakieś przeciwwskazania do jedzenia tych owoców? Okazuje się, że tak. Goji nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Nie zaleca się ich jedzenia osobom z tendencją do zakrzepów. Nie należy również spożywać surowych owoców, gdyż można się nimi zatruć. W sklepach dostępne są więc jedynie w postaci suszonej.

Dziś roślina ta polecana jest jako naturalny lek i środek profilaktyczny o wszechstronnym działaniu. Tyle zdrowia kryje się w tych niewielkich jagodach, warto z niego korzystać na co dzień.