Jagody Acai - właściwości, zastosowanie. Sok z Akai. Gdzie kupić?

Jagody AcaiSmaczne jagody acai kojarzą nam się głównie z odchudzaniem, a dokładniej suplementami diety z zawartością tych owoców, które ze względu na swój skład skutecznie wspomagają gubienie zbędnych kilogramów. Ponadto, posiadają wiele innych, cennych właściwości.

Jagody z tropikalnego lasu

Euterpa warzywna (Euterpe oleracea) to roślina, pochodząca z tropikalnych terenów Ameryki południowej i jest zaliczana do rodziny arekowatych (palm). Zasięg jej występowania rozprzestrzenił się na całą strefę międzyzwrotnikową. Roślina ta ma pokrój drzewiasty i sięga 15 m wysokości. Na jej szczycie znajduje się pióropusz pierzasto wciętych liści o długości ok 3,5 m. Wśród liści znajdują się groniaste kwiatostany złożone z kwiatów o białym kielichu i czerwonej koronie. Owocem jest kulista jednonasienna jagoda o barwie ciemno fioletowej lub granatowej, podobna nieco do czarnej jagody lub aronii. Drzewo owocuje dwa razy w roku w kilku lub kilkunastu gronach. Jadalne są młode części pędu, traktowane są jak warzywo oraz młode części kwiatostanu. Największą popularnością cieszą się jednak jej owoce. Surowcem spożywczym jest miąższ owoców, bez pestki - z której uzyskuje się olej. Na rynku dostępne są soki, wina, tabletki oraz inne suplementy, również suszone owoce. Owoce są również składnikiem produktów kosmetycznych.

Mieszkańcy Amazonii od bardzo dawna doceniają zalety jagód, zarówno jako naturalnego leku, jak i produktu, który wchodzi w skład codziennej diety, a teraz przyszła pora na nas. Naukowcy udowodnili, że jagoda acai ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, głównie dzięki zawartości witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy. Nie bez przyczyny wiec nazywana jest skarbem lasów amazońskich… warto poznać listę jej zalet i dowiedzieć się, jakie właściwością kryje w sobie ta niewielka jagódka.

Właściwości jagód acai

Jagody acai znane są ze swych właściwości odchudzających, zawierają dużą ilość błonnika, co sprawia, że na długo zapewniają nam uczucie sytości. Ponadto, usprawniają przemianę materii, pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz hamują apetyt. Co ciekawe błonnik hamuje również wchłanianie tłuszczów z pożywienia. To jednak nie jedyne zalety tych owoców. Stanowią one bowiem bogate źródło przeciwutleniaczy, są zatem skutecznymi pogromcami wolnych rodników, które mogą przyspieszać proces starzenia się organizmu, a jednocześnie - początkować wiele niebezpiecznych i podstępnych chorób. Pomagają przywracać zdrowy blask cerze, utrzymują w doskonałej kondycji włosy, skórę i paznokcie. Jagody acai wspomagają pracę serca oraz całego układu krążenia, skutecznie chronią przed schorzeniami naszego najważniejszego organu, w tym chorobą niedokrwienną, miażdżycą oraz nadciśnieniem. Poza tym, chronią kości i zapobiegają osteoporozie.

Są stosowane też w profilaktyce i leczeniu choroby wrzodowej, krwotoków czy chorób pasożytniczych. Doskonale radzą sobie również z wszelkimi problemami skórnymi, zapobiegają tworzeniu się zmarszczek oraz łagodzą objawy alergii. Polecane są także w ochronie wzroku. Poprawiają krążenie w gałce ocznej, wpływają pozytywnie na akomodację wzroku oraz zapobiegają tworzeniu się wad widzenia.

Jagody bogate są w wiele witamin i minerałów, w tym witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Dieta z ich udziałem pomoże nam też uchronić się przed takimi problemami, jak niedobór wapnia lub niedobór żelaza. Ta zdrowa żywność zaskakuje też tak ważnymi dla naszych organizmów składnikami, jak fitosterole oraz kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które między innymi wspomagają pracę naszego mózgu.

Doskonalę wpływają na funkcje seksualne, hamują rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn oraz udowodniono ich pozytywne działanie w walce z niepłodnością. Panie z pewnością docenią ich działanie w kierunku zmniejszania dolegliwości menstruacyjnych, w tym bólów brzucha i kręgosłupa. Ich spożywanie dodaje energii, niweluje uczucie zmęczenia i osłabienia, poprawia kondycję fizyczną i psychiczną. Jagody acai są zalecane sportowcom: skutecznie zwiększają wydolność organizmu oraz przyspieszają jego regenerację, np. do dużym wysiłku. Sprawiają, ze poprawia się nasze samopoczucie, poprzez zwiększenie produkcji serotoniny, która pobudza do działania, dodaje energii oraz doskonale radzi sobie ze zmęczeniem, np. w porze jesienno-zimowej.

Dla kogo jagody acai mogą się okazać cennym wsparciem?

Każdy z nas może liczyć na wiele korzyści związanych z regularnym sięganiem po te owoce. Wiadomo jednak, że istnieje grupa osób, w przypadku których włączenie jagód do diety stanie się wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem. Dla kogo taka zdrowa żywność będzie najlepszym wsparciem? Z pewnością pomogą utrzymać lepszą formę tym, którym dokuczają problemy związane z cholesterolem, nadwagą oraz otyłością. Dieta z takim dodatkiem pomoże też zachować lepszą formę tym, którzy cierpią z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Alergie i zgaga, problemy ze stawami oraz choroby o podłożu dermatologicznym - oto kolejne sytuacje, w których pomocne będzie włączenie do diety acai.

Gdzie i w jakiej formie kupić jagody acai?

W Polsce jagody acai zakupimy jedynie w postaci soku lub gotowych preparatów, w tym środków na odchudzanie. Jest tak dlatego, że owoce te szybko tracą swoje własności, dlatego w formie świeżej czy nawet suszonej nie nadają się do dalekiego transportu.

Jak tworzy jest sok z acai?

Wszystko odbywa się już w miejscu zbiorów, gdzie jagody są wyciskane, a następnie sok… mrożony, aby w nienaruszonym stanie przerwał proces transportu. W miejscu docelowym kostki rozmraża się i sok przelewa do butelek z ciemnego szkła. Następnie ma miejsce pasteryzacja soku. Jest on gotowy do sprzedaży.

Jagody acai: ile i jak je jeść?

Jagody acai spożywamy w niewielkiej ilości, np. w postaci soku - porcja wynosi około 50 ml. Sok z jagód jest ciemny, smaczny. Można spożywać go samego lub z dodatkiem innych soków. Doskonale nadaje się do polania nim płatków śniadaniowych, można go wlać do jogurtu, polać nim deser lub dodawać do szeregu koktajli oraz… drinków. Najlepiej jednak spożywać go przed posiłkiem w ilości około 20-25 ml na porcję. Suplementy diety z dodatkiem acai zażywamy zgodnie z informacjami, zawartymi w ulotce.

Czy można przedawkować jagody acai?

Na szczęście okazuje się, że nie. Jedynym skutkiem spożycia za dużej ich ilości mogą być problemy natury żołądkowej, takie jak biegunka czy niestrawność.